• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com/kenanshop
  • https://www.twitter.com/KenanHoca7
  • http://www.youtube.com/channel/UCLjpPsUQjdssA7TJG2TysuA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam50
Toplam Ziyaret1421303
Kütüphane
Milli Kütüphanemiz

DÖRT 

TPE
ATIK PİLLER DÜNYASI
 ATIK PİLLER DÜNYASI
Dosya Gönder
Barış Manço

Barış Manço

Barış Manço

Türkiye’nin bugüne kadar yetiştirdiği en kaliteli sanatçılardan biriydi Barış Manço… Sanatçı kişiliğinin yanı sıra entellektüel bakış açısıyla da tüm dünyada milyonların sevgisini ve saygısını kazanmıştı… Türkiye’yi dünya çapında en iyi temsil eden nadir isimlerdendi.

Barış Manço Fransa’da bir televizyon kanalının canlı yayınına konuktur… Küstah spiker Barış Manço ile dalga geçmektedir… Sürekli, “İşte Türk, yani barbar, vahşi vs…” demektedir… Barış Manço daha fazla dayanamaz ve spikere “yanınızda kâğıt para var mı?” diye sorar. Bu soruya spiker şaşırır ve “evet var ama ne olacak?” der… Barış Manço ısrar edince spiker cebindeki kâğıt paraları çıkartır… Bu olaydan az önce Barış Manço canlı yayında “Anahtar” adlı şarkısını söylemiştir… Bu şarkının bir bölümü şöyledir: “Beş Akif- bir Saat Kulesi, iki Kule-bir Fatih, beş Fatih-bir Mevlana, İki Mevlana-bir Sinan”… (Barış Manço / Anahtar şarkısı / Darısı Başınıza Albümü / 1992)

Bu şarkı bir matematik sorusudur ve şarkıda adı geçen kişiler o dönemdeki Türk parası olan banknotların arkasında fotoğrafı olan kişilerdir… Barış Manço spikere sorar: “Bu paranızda fotoğrafı olan kişi kim?” Spiker: “General…” Barış Manço diğer paralardaki fotoğrafları olan kişileri de sorar, spikerin verdiği cevaplar hep aynıdır, “General…”, “Amiral…”, “Komutan…”.

Spikerin bu “Falanca General, falanca Amiral, falanca Komutan” cevabından sonra, bu sefer de Barış
Manço cebinden Türk paralarını çıkarır… Spikere derki: “Bu parada fotoğrafı olan kişi Mehmet Akif Ersoy’dur. Şairdir… Bu fotoğraftaki kişi Mevlana’dır. Düşünürdür… Bu paradaki fotoğrafı olan kişi Fatih Sultan Mehmet’dir. Adaletin sembolüdür… Bu paradaki kişi ise Atatürk’tür. “Yurtta barış, dünyada barış” diyen kişidir… Bizim paralarımız bunlar…

”Biz Türkler ince ruhlu, kibar, medeni insanlar olduğumuz için paralarımızın arkasına “şairlerimizin”, “düşünürlerimizin”, “bilim adamalarımızın” fotoğraflarını bastık… Siz Fransızlar kendiniz barbar, vahşi olduğunuz için paralarınızın arkasına hep savaş adamlarının fotoğraflarını basmışsınız!” der.

Barış Manço’nun bu müthiş cevabından sonra televizyon yöneticileri canlı yayını keser ve spikeri oradan kovar, başka bir spiker yerine gelir ve canlı yayın yeniden başlar, yeni spiker Barış Manço’dan ve Türklerden özür diler, programa böylece devam edilir…


Yorumlar - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
Takvim
Anket
Okulda en iyi arkadaşın kim?
E-ODEV
GÜNCEL